Ogień ciągły / pojedynczy w Glocku 17 – doczepiany przełącznik
Temat jest wyjątkowo ciekawy, ponieważ powstała koncepcja i pewne, do niej, rozwiązania, które pozwalają zrobić z Glocka broń samoczynną, a nawet samoczynno-samopowtarzalną (kto nie rozumie: z ogniem ciągłym i pojedynczym).
Najlepsze w tym wszystkim, jest to, że nie trzeba przerabiać broni. Wystarczy wymienić płytkę zamka na specjalny egzemplarz.
Przykłady różnych produkcji poniżej:
Ilustracja 1: modyfikacja Glocka prze wymianę płytki zamka - model podobny do omawianego [1]
Ilustracja 2: płytka zamka w wersji ze skrzydełkowym przełącznikiem rodzaju ognia [2]
Ilustracja 3: model trójwymiarowy omawianej modyfikacji [3]
Ilustracja 4: sam Glock przyznaje się do możliwości łatwej modyfikacji swojej broni ale robi to z klasą... [4]
DZIAŁANIE
Jak to możliwe, że Glock ze swoimi potrójnymi, wewnętrznymi zabezpieczeniami może strzelić pod wpływem takiej prostej modyfikacji?
Spójrzmy na poniższą grafikę:
Ilustracja 5: zabezpieczenia aktywne. Od prawej blokada spustu, wyżej blokada iglicy, z lewej szyna spustowa w prowadnicach, a iglica częściowo napięta. [5]
Wszystkie blokady są aktywne. Inna sytuacja ma miejsce poniżej:
Ilustracja 6: zabezpieczenia nieaktywne. Blokada spustu wciśnięta, blokada iglicy uniesiona przez występ szyny spustowej, a koniec szyny wysunięty z prowadnic i gotowy do obniżenia. [5]
Teraz, czyli po ściągnięciu spustu, blokady (zabezpieczenia) są nieaktywne. Po strzale, tak długo, jak długo trzymamy spust – nadal mamy nieaktywne zabezpieczenia.
Właśnie wtedy, czyli w momencie, kiedy jeszcze trzymamy spust, zamek wraz z wystającym dodatkowym zębem i domyka się, a skośna powierzchnia na przodzie zęba wciska w dół szynę spustową, która obniża się i zwalnia iglicę. Iglica była w pełni napięta, więc uderza spłonkę powodując jej odpalenie.
System jest wybitnie prosty.
Cały element tuningowy wykorzystuje sprężynę iglicy (za pośrednictwem tulai iglicy) do dociskania swoich elementów. Tym sposobem mamy w pełni funkcjonalny przełącznik rodzaju ognia, który ma dwa położenia i sam się nie przełączy, ani nie wypadnie. Natomiast po wyjęciu z broni – kiedy nic nie dociska części wewnętrznych, cały zestaw rozpada się w rękach na trzy kawałki.
Podsumowując – konstrukcja jest bezczelnie prosta. Sama koncepcja również.
POLSKIE PRAWO
Pewnie już rozmyślasz nad tym, czy to można w Polsce mieć, kupić, użyć?
Moje zdanie jest takie: nie jest to na pewno żadna istotna część broni, więc można to kupić i mieć legalnie.
Jeśli jednak chodzi o założenie do broni, to można to uznać za zmianę typu broni (z automatycznej samopowtarzalnej na automatyczną samopowtarzalno-samoczynną).
Taka zmiana jest wymieniona w ustawie jako zabroniona, więc nie ma pola do filozofowania.
W każdym razie ja bym nie ryzykował sporu z prawem w tej kwestii.
Teraz ostatnia ciekawostka.
Jak za pomocą 3 elementów uzyskano ogień ciągły i pojedynczy oraz przełącznik?
Bardzo prosto, przez specjalne podcięcia, podtoczenia i wycięcia przełącznik powoduje zmianę położenia wystającego pazura, który dzięki temu nie obniża szyny spustowej i broń znowu działa w trybie samopowtarzalnym.
Na koniec powiedzmy sobie czy jest sens tak strzelać?
Glock przy swoim lekkim zespole odrzutowym (lufa + zamek) osiąga potworną szybkostrzelność rzędu 1200 strzałów / minutę!
To daje 20 strzałów / sekundę!
To daje strzał, co 0,05 sekundy!
To daje cały magazynek (17 sztuk) w 0,85 sekundy! A duży magazynek (33 sztuki) w 1,65 sekundy!
Jak to wygląda w praktyce? Na wielu filmach widać (zwłaszcza w zwolnionym tempie), że broń ucieka do góry. Rzadko ktoś pokazuje strzelanie do celu ale jeśli znajdziesz taki materiał to zobaczysz, że raczej nikt nie trafia. Przynajmniej nie za bardzo, bo 2-3 trafienia całym magazynkiem, to nie jest szaleństwo.
Można rozważać efekt psychologiczny działania takiej broni ale wg mnie bez kolby, nie będzie to miało sensu.
Źródła:
1 https://www.thefirearmblog.com/blog/2014/07/22/great-lakes-tacticals-glock-giggle-switch/ 2 http://www.thetruthaboutguns.com/2014/03/michael-holderer/somebody-open-machine-gun-registry/ 3 https://grabcad.com/library/glock-auto-sear 4 https://www.google.pl/url?sa=i&rct=j&q=&esrc=s&source=images&cd=&cad=rja&uact=8&ved=2ahUKEwijgNHts4jcAhWMKVAKHZBxBokQjRx6BAgBEAU&url=http%3A%2F%2Folala.propx.co%2Fglock-full-auto-conversion-pdf%2F&psig=AOvVaw1HyffoLu9Di_lVseVQoetD&ust=1530894982664540
5 na podstawie http://gun-disassembly.com/