top of page

Czy widziałeś kiedyś broń półautomatyczną?

Czy widziałeś kiedyś broń półautomatyczną? Najprawdopodobniej nie. A już bardzo mało możliwe, że z takowej strzelałeś.

Postępująca, a zarazem zaskakująca, amerykanizacja naszego społeczeństwa doprowadziła do dość trwałego zagnieżdżenia się w języku strzeleckim wielu niepoprawnych (czasem wręcz durnych) pojęć.

Jednym ze sztandarowych przykładów jest broń automatyczna i półautomatyczna. Każdy tłumacz wie, że nie wszystko da się tłumaczyć bezpośrednio z innego języka. Niestety pozostali tego nie łapią.

Z racji tego, że mnie to denerwuje, opiszę w skrócie o co chodzi i jak jest faktycznie.

Przeciętny strzelec-specjalista wychowany na YT i grach, zna pojęcia następujące:

full auto i semi-auto. W dosłownym przekładzie może to oznaczać:

- full-auto – w pełni zautomatyzowane,

- semi-auto – połowicznie (częściowo) zautomatyzowane.

Powrzechnie przyjęło się:

- full-auto – automatyczna,

- semi-auto – półautomatyczna.

I tak ogień pojedynczy (jedno naciśnięcie języka spustowego = jeden strzał) niepoprawnie określa się (tak jak amerykanie) półautomatycznym (semi-). Natomiast ogień ciągły (jedno naciśnięcie języka spustowego = więcej niż jeden strzał) nazywa się automatycznym (full-).

Czy to jest poprawne?

Nie jest. To jak z invalid argument. Argument inwalida. Dokładnie ten sam błąd jest w tłumaczeniu semi-auto i full-auto.

Więc jak to jest?

Po naszemu broń dzielimy na nieautomatyczną, półautomatyczną (tak – istnieje) i automatyczną.

Nieautomatyczna – repetiery, "pompki", broń łamana etc.

Półautomatyczna – taka, w której wskutek działania automatyki (mechanizmów), po strzale, wykonana zostaje część czynności potrzebnych do oddania kolejnego strzału. A jakie to są? Takie: odryglowanie zamka, otworzenie zamka, wyciągnięcie łuski z komory nabojowej, wyrzucenie łuski, dosłanie kolejnego naboju do komory nabojowej, napięcie mechanizmu uderzeniowego, zamknięcie zamka, zaryglowanie zamka. Może być ich więcej, lub mniej. No to co robi ta broń półautomatyczna? Na przykład – moja "ulubiona" – 2S1: po strzale odryglowuje i otwiera zamek (jedna czynność, bo to zamek klinowy), wyciąga i wyrzuca łuskę (też jedna operacja), napina mechanizm uderzeniowy i pomocnicze (do zamknięcia zamka). ALE: ręcznie należy dosłać pocisk i ładunek oraz zamknąć zamek (przy dosłaniu łuski automatycznie zamykany jest zamek). Poniżej zdjęcie tej broni, żeby łatwiej zapamiętać, gdzie stosuje się systemy półautomatyczne:

Fot. 1 – typowa broń półautomatyczna – 122 mm haubica samobieżna 2S1 Goździk

Automatyczna – broń, która wykonuje wszystkie czynności konieczne do oddania kolejnego strzału poprzez działanie mechanizmów. Czyli strzelec nic nie musi robić.

Rozróżniamy tu dwie odmiany i hybrydę:

1 – automatyczna samoczynna – czyli ogień ciągły. Naciskasz spust i ogranicza Cię tylko pojemność magazynka i fantazja.

2 – automatyczna samopowtarzalna – czyli ogień pojedynczy. Naciskasz spust – pada strzał. Więc znowu naciskasz... i znowu, i znowu, i znowu, i... Patrz punkt pierwszy.

3 – autmoatyczna samoczynno-samopowtarzalna – czyli masz na broni przełącznik rodzaju ognia pojedynczy/ciągły (ewentualnie seria). Przełącznik ten służy do podejmowania decyzji w aspekcie: "czy większy jest mój magazynek czy moja fantazja?". Dalej jak w punkcie pierwszym.

Chciałbym tu jeszcze zaznaczyć, że pomimo całej mojej dbałości o poprawność, okazało się kiedyś, że mam jednak broń full auto. Mianowicie mój Brat, którego serdecznie z tego miejsca pozdrawiam, zwrócił mi uwagę, że psioczę na ludzi, a sam posiadam taki sprzęt, gdyż kiedy jadę na strzelnicę to mam załadowany (bronią) do pełna (full) samochód (auto).

PS. Dla opornych: pistolet jest bronią automatyczną.

Przykłady: - 9mm pistolet Glock 17 - broń automatyczna, samopowtarzalna; - 7,62mm karabinek AK - broń automatyczna, samoczynno-samopowtarzalna; - 5,56mm karabinek maszynowy FN MINIMI - broń automatyczna samoczynna; - 7,62mm karabin SWD - broń automatyczna samopowtarzalna, - strzelba kaliber 12/76 Beretta Extrema2(i inne "automaty śrutowe") - broń automatyczna samopowtarzalna; - strzelba kaliber 12/76 Benelli M3 - i tu uwaga... nieautomatyczno-automatyczna samopowtarzalna. Tak zwanego podwójnego działania. To znaczy, że może pracować w trybie nieautomatycznym (pump-action) lub automatycznym samopowtarzalnym.

Wyróżnione posty
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
bottom of page