Budowa karabinka AK. Ogień pojedynczy i ciągły.
- Mateusz Stanisz
- 28 lut 2018
- 2 minut(y) czytania
W drugiej części opisu karabinka AK skupię się na działaniu mechanizmu spustowo-uderzeniowego.
Zasadniczą kwestią jest praca broni w trybie ognia pojedynczego i ciągłego.
OGIEŃ POJEDYNCZY

Kiedy strzelamy w trybie ognia pojedynczego, po strzale zachodzi sytuacja jak powyżej:
spust (1) jest nadal trzymany, zaczep kurka (2) jest odwiedziony do przodu i tym samym zwolniony, zaczep ognia pojedynczego (3) jest zaczepiony o kurek (4) i przytrzymuje go, jednocześnie do czasu zaryglowania zamka i powrotu suwadła w przednie położenie - zaczep spustu samoczynnego (5) zatrzymuje kurek jako zabezpieczenie przed strzałem przedwczesnym.

Następnie suwadło dociera w przednie położenie i za pomocą dźwigni spustu samoczynnego (6) zwalnia kurek (4). Teraz jest on utrzymywany tylko na zaczepie ognia pojedynczego (3). Zaczep można zwolnić jedynie puszczając spust (1). Puszczenie spustu powoduje jednak cofnięcie zaczepu kurka (2).

Po puszczeniu spustu (1) jego integralna część, stanowiąca zaczep kurka (2) zachodzi ponad występ kurka i po wyzębieniu zaczepu ognia pojedynczego (3), kurek podnosi się i zaczepia na tym zaczepie (2). Tym sposobem wszystkie automatycznie działające mechanizmy zostały zwolnione. Kurek (4) jest trzymany tylko na jednym zaczepie, który zwalniany jest przez wciśniecie spustu.
Wymuszona została konieczność puszczenia spustu, żeby oddać kolejny strzał. Nawet jeśli będziemy go trzymać - zaczep ognia pojedynczego (3), zatrzyma działanie automatyki broni, pełniąc tym samym rolę przerywacza.
OGIEŃ CIĄGŁY
Aby przełączyć broń w tryb ognia ciągłego, należy podnieść dźwignię bezpiecznika-przełącznika rodzaju ognia.

Tym sposobem przesuwamy występ bezpiecznika do przodu. W cyklu automatyki będzie on blokował zaczep ognia pojedynczego, przez przytrzymanie jego występu.

Kiedy spust (1) jest trzymany, w trybie ognia ciągłego, zaczep spustu ognia pojedynczego (3) jest przytrzymany w tylnym położeniu i nie zaczepia kurka (4).
Dopóki zamek nie jest zaryglowany, a suwadło nie osiągnie przedniego położenia, spust samoczynny (5 i 6) blokuje kurek (4).
Zaczep kurka (2) jest odwiedziony i nie zatrzymuje kurka (4), tak długo, jak trzymamy język spustowy.

Po dotarciu suwadła w przednie położenie zaczep spustu samoczynnego (5) jest zwalniany poprzez dźwignię spustu samoczynnego (6).
Inne zaczepy nie trzymają kurka (4) i zostaje on całkowicie zwolniony. Następnie uderza iglicę i pada kolejny strzał.
Broń będzie strzelać do momentu puszczenia spustu (1) - wtedy kurek zostanie zatrzymany na zaczepie (2) - podobnie jak w przypadku ostatniej fazy ognia pojedynczego.
Druga ewentualność - broń będzie strzelać do ostatniego naboju w magazynku lub wystąpienia niesprawności.
Materiał filmowy:
Ilustracje: World of Guns
Zgodnie z umową na wykorzystanie animacji między moją firmą, a dostawcą oprogramowania, zamieszczam linki do pobrania World Of Guns (i niestety nie są to linki partnerskie):
Download links: Steam: http://store.steampowered.com/app/262410/ Mac AppStore: https://itunes.apple.com/us/app/world-of-guns/id1143779751?ls=1&mt=12 Google Play: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.nobleempire.wog Amazon: https://www.amazon.com/gp/mas/dl/android?p=com.nobleempire.wog App Store: https://itunes.apple.com/us/app/world-of-guns/id1033160159?mt=8
Ostatnie posty
Zobacz wszystkie<<Artykuł wciąż w przygotowaniu, ze względu na duże zainteresowanie Kursem Snajperskim>> Proch strzelniczy (czarny) wynaleziono w IX...
Artykuł pojawi się za kilka dni. Opóxnienie jest wywołane ważnymi wydarzeniami ale niezwłocznie po publikacji wyślę wszystkim informację...
Comments