top of page

Strzelanie obuoczne. Niebagatelne zalety!

  • Zdjęcie autora: mateuszstanisz
    mateuszstanisz
  • 27 gru 2017
  • 3 minut(y) czytania

Obok tematu oka wiodącego, drugim najistotniejszym jest strzelanie obuoczne.

Przypomina mi się scena z misji w Kosowie, gdzie w wolnej chwili strzelałem na symulatorze z trzeba oficerami obcych armii. Każdy z innego kraju ale wszyscy zgodni, że to jest dziwne, że celuję obuocznie przy strzelaniu precyzyjnym z pistoletu.

Zwyczajnie wydaje się to trudniejsze i bardziej wymagające. Skoro tak, to po co sobie utrudniać?

No właśnie. Czy warto i dlaczego strzelać obuocznie?

Moje wieloletnie doświadczenia i wiedza wskazują na jednoznaczną i konkretną odpowiedź. A składają się na nią takie oto fakty:

1. Zdrowie oczu. Trenerzy młodych zawodników strzelectwa zaobserwowali, lata temu, że dzieciakom psuje się wzrok od celowania jednym okiem. Drugie oko, po prostu słabnie. Ciągłe używanie jednego oka i męczenie drugiego, sztucznym zamykaniem – powoduje wady wzroku.

Pierwszy plus strzelania obuocznego jest więc taki, że jest ono zdrowsze.

2. Mrużenie oka męczy.

Mięśnie twarzy i oczu, może nie są największymi partiami mięśni w ciele ludzkim ale potrafią nas zmęczyć. Ciągłe nienaturalne zamykanie jednego oka wysila mięśnie i skupia naszą uwagę. Jest to stan, który wymaga koncentracji do jego utrzymania. Obie te rzeczy powodują wysiłek i kiedy występują razem, przez dłuższy czas, powodują zmęczenie.

Kolejny plus dla strzelania obuocznego to mniejszy wysiłek.

3. Oczy są narządem symetrycznym.

Oczy zawsze pracują razem. To daje nam możliwość widzenia głębi, oceny odległości itd.

Kiedy wymusimy proces patrzenia jednym okiem wiele funkcji oczu pracuje w trybie awaryjnym.

Dopływ światła do jednego oka zamiast obu powoduje asymetrię. Organizm źle znosi taki bodziec. Mózg usiłuje wyrównać ten stan ale nie jest to możliwe przez dłuższy czas.

Strzelanie obuoczne pozwala, więc na prawidłową – symetryczną pracę oczu, bez zakłócania ich funkcjonowania.

4. Wykorzystujemy wzrok do utrzymania równowagi.

Osoby posługujące się wzrokiem jako głównym zmysłem wykształciły sobie pewną dodatkową funkcję oczu. Mianowicie wykorzystują wzrok do utrzymania równowagi przez znajdowanie punktów odniesienia. Są to poziome linie, słupy, a nawet pojedyncze punkty, które obserwujemy nieświadomie jako układ określający położenie w przestrzeni.

Jeżeli zakłócimy funkcjonowanie oczy przez zamykanie jednego z nich, to zakłócimy również elementy utrzymania równowagi. To z kolei pogorszy nasze wyniki, bo równowaga jest istotną sprawą w strzelaniu. Chwianie się na stanowisku strzeleckim przeszkadza osiągać powtarzalne wyniki.

W takim razie strzelanie obuoczne pozwala na lepsze zachowanie równowagi i uzyskanie lepszych wyników.

5. Dwoje oczu widzi więcej.

Nawet jeżeli wzrok jest skoncentrowany na przyrządach celowniczych to widzenie peryferyjne wciąż działa. Kiedy dodatkowo użyjemy drugiego oka, możemy obserwować znacznie większy teren wokół siebie.

Dzięki odruchowi reakcji na ruch jesteśmy wtedy w stanie zanotować aktywność w polu widzenia. Przy drugim oku zamkniętym byłoby znacznie trudniej lub okazałoby się to zupełnie niemożliwe.

Strzelanie obuoczne pozwala widzieć więcej.

Niewątpliwie są to duże plusy strzelania obuocznego. Czy istnieją jakieś wady?

Można powiedzieć, że dwie ale tylko przejściowo. Strzelając jednoocznie łatwiej uzyskać koncentrację na celowaniu.

Brak docierających do drugiego oka bodźców pozwala na skupienie się na tym, co widzi oko patrzące na przyrządy celownicze.

Druga i podstawowa wada to ta, że trudno się przyzwyczaić. Nie jest to niewykonalne ale jednak trzeba włożyć odrobinę pracy w wyrobienie sobie nawyku patrzenia obojgiem oczu podczas celowania.

Czy warto? Tak..

Zwłaszcza, że jedyne wady tego sposobu zanikają proporcjonalnie do czasu treningu. Po jakimś czasie staje się to naturalne i nie powoduje koncentracji gorszej niż strzelanie jednym okiem.

Jak to wygląda w praktyce?

Część osób idzie drogą zawodników konkurencji precyzyjnych i stosuje blendy. To fantastyczna metoda dla sportu statycznego lub na okres przyzwyczajania oczu.

Ilustracja 1. Na karabinie widoczna biała blenda zasłaniająca w czasie strzelania lewe oko przed "dopływem obrazu" ale pozwalająca na docieranie światła. Zawodniczka to złota medalistka IO w Rio 2016 Virginia “Ginny” Thrasher [http://dailycaller.com]

W strzelaniach dynamicznych i bojowych jedynym sensownym rozwiązaniem jest przyzwyczajenie się do strzelania z obojgiem oczu otwartych i widzących całe otoczenie.

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
Proch - co warto o nim wiedzieć?

<<Artykuł wciąż w przygotowaniu, ze względu na duże zainteresowanie Kursem Snajperskim>> Proch strzelniczy (czarny) wynaleziono w IX...

 
 
 
Spłonki - działanie, budowa, rodzaje

Artykuł pojawi się za kilka dni. Opóxnienie jest wywołane ważnymi wydarzeniami ale niezwłocznie po publikacji wyślę wszystkim informację...

 
 
 

Comentarios


Wyróżnione posty
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
bottom of page