top of page

.357 Magnum / .38 Special Czy istnieje rewolwer uniwersalny?

  • Zdjęcie autora: mateuszstanisz
    mateuszstanisz
  • 27 gru 2017
  • 3 minut(y) czytania

Dosyć ciekawym wyborem, jeżeli chodzi o rewolwery, wydaje się broń w kalibrze .357 Magnum. Można ją bowiem zarejestrować i używać do strzelania dwoma rodzajami amunicji: silnym nabojem .357 Magnum oraz tańszym i słabszym nabojem .38 Special – będącym dobrym sposobem na trening.

Czy jednak w praktyce wszystko jest takie proste?

Pomijając policyjne historie o rejestrowaniu broni i kwestie tego, że tak – oba te naboje pasują do broni jednego kalibru mimo, że przelicznik z miary calowej na milimetry wskazuje inaczej – pozostaje nam praktyka strzelecka.

Ilustracja 1: Widoczne efekty testu balistycznego z dużą przewagą energetyczną po stronie naboju .357 Magnum [1]

Nabój .357 Magnum powstał na bazie naboju .38Special. Nowy nabój był znacznie silniejszy i przez to wymagał solidniejszej broni, która wytrzyma obciążenie wyższym ciśnieniem.

Początkowo elaborowany ciężkimi pociskami nie był zbyt popularny. Duży odrzut powodował trudności w strzelaniu. Stopniowo masę pocisku zmniejszano i obecnie nabój .357 Magnum uchodzi za najpopularniejszy (najbardziej ceniony) nabój rewolwerowy.

Różnice balistyczne między tymi rodzajami amunicją są następujące:

.357 Mag: 380-520 m/s 730-1090 J [3]

.38 Spc.: 270-350 m/s 305-450 J [4]

Ilustracja 2: Wymiary naboju i komory nabojowej amunicji .38 Special [2]

Ilustracja 3: Wymiary naboju i komory nabojowej amunicji .357 Magnum [2]

Widocznie wyraźna jest dysproporcja energetyczna między tymi nabojami. Jakie są dalsze konsekwencje różnic między nabojami?

Osobiście również posiadam rewolwer kalibru .357 magnum / .38 Special.

Po pierwszym strzelaniu amunicją .38Spc byłem jednak zdegustowany wynikami. Powodem tego był duży rozrzut przestrzelin.

Pierwszym tropem jest zły dobór amunicji, jej jakość, etc. Okazuje się jednak, że w tym przypadku to jest błędne myślenie. Amunicja była dobra.

Kwestia celności samej broni to druga kwestia przychodząca na myśl. Jednak przy strzelaniu nabojami .357 Magnum wszystko było w najlepszym porządku. Czyli to też nie jest przyczyna.

Dlaczego w takim razie sprawna broń, strzela źle, dobrą amunicją?

Odpowiedź leży w budowie komory nabojowej.

Ilustracja 4: Wymiary łusek naboju .357 Magnum i .38 Special [5]

Naboje .357 Magnum posiadają łuski dłuższe o blisko 3,5 mm. Z racji tego, amunicja .38 Special załadowana do takiej komory jest zwyczajnie za krótka.

Oczywiście nie wpływa to na bezpieczeństwo strzelania. Niemniej jednak pogarsza celność.

Pocisk z naboju .38 Special po rozpoczęciu ruchu, pokonuje długą drogę zanim dotrze do stożka w bębnie. Te dodatkowe ~3,5 mm kompletnego luzu, powodują, że pocisk uderza w stożek dość dynamicznie i bardzo mało powtarzalnie. Wniosek – każdy z pocisków w bębnie zrobi to inaczej.

W trakcie takiego przetłaczani przez stożek pocisk nie jest odpowiednio osiowo prowadzony i następuje jego deformacja. Mimo, że delikatna to wpływa na późniejszą trajektorię lotu. Widać to właśnie po dużym rozrzucie przestrzelin.

W takim razie co możemy zrobić?

Zależy jaki mamy cel.

Jeżeli chcemy strzelać docelowo amunicją .357 Magnum i tylko czasem potrzebujemy potrenować z nabojem tańszym – to możemy w drodze kompromisu przystać na gorszą celność.

Jeżeli jednak ktoś chce strzelać tarczowo to szczerze polecam zakup broni przystosowanej tylko do naboju .38 Special. Spowoduje to szereg następstw. Jedyny minus – nie będzie możliwości załadowania naboju .357 Magnum, który jest dłuższy.

Plusy: będziemy mieli broń strzelającą nabojem delikatnym, o małym odrzucie, celnym i tanim. Rewolwer z racji mechanizmy spustowego jest dobrą bronią do strzelania tarczowego, więc wszystko się zgadza.

Wniosek jest taki – należy najpierw dokładnie określić przeznaczenie broni i podjąć decyzję, której amunicji zamierzamy używać, ponieważ te naboje nie są w praktyce bezproblemowo zamienne.

Nie istnieją rewolwery uniwersalne.

Źródła:

1. [https://www.usconcealedcarry.com/wp-content/uploads/2016/11/scott_CCR_Featured_11-4-16.jpg]

2. SAAMI

3. [https://en.wikipedia.org/wiki/.357_Magnum]

4. [https://en.wikipedia.org/wiki/.38_Special]

5. Opracowanie własne.

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
Proch - co warto o nim wiedzieć?

<<Artykuł wciąż w przygotowaniu, ze względu na duże zainteresowanie Kursem Snajperskim>> Proch strzelniczy (czarny) wynaleziono w IX...

 
 
 
Spłonki - działanie, budowa, rodzaje

Artykuł pojawi się za kilka dni. Opóxnienie jest wywołane ważnymi wydarzeniami ale niezwłocznie po publikacji wyślę wszystkim informację...

 
 
 

Comments


Wyróżnione posty
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
bottom of page