top of page

Pozwolenia na broń

  • Zdjęcie autora: mateuszstanisz
    mateuszstanisz
  • 15 lis 2017
  • 2 minut(y) czytania

W Polsce panuje przekonanie, że nie da się dostać pozwolenia na broń. Dawniej, kiedy pozwolenia wydawano uznaniowo, faktycznie trudno było je uzyskać. Na szczęście w obecnej chwili jest to tylko zakotwiczony społecznie stereotyp, a broń można posiadać po spełnieniu jasno określonych warunków. Osobiście każdorazowo uzyskiwałem pozytywną decyzję o wydaniu pozwolenia na broń, mimo że występowałem kolejno aż o 4 różne rodzaje pozwoleń. Łącznie mam prawo posiadać blisko 40 sztuk broni palnej.

Jak to jest możliwe? W roku 2011 zmienione zostały zapisy Ustawy o Broni i Amunicji. W efekcie policja nie może decydować o wydaniu pozwolenia na broń poprzez swoje humory ale poprzez spełnienie wymogów ustawowych przez wnioskującego. To znaczy, że jeżeli spełnisz jasne i dość proste wymagania zapisane w ustawie to mają zakichany obowiązek wydać decyzję pozytywną i umożliwić Ci posiadanie broni palnej.

RODZAJE POZWOLEŃ NA BROŃ W POLSCE

Zasadniczo, co ciekawe, w Polsce nie ma czegoś takiego jak pozwolenia na broń. Jest decyzja zezwalająca na posiadanie broni w celu. No właśnie… w celu. Czyli nie dostajesz pozwolenia na posiadanie broni jakiegoś typu, tylko na posiadanie broni w konkretnym celu. Ustawa wymienia osiem takich celów:

- obrona osobista,

- ochrona osób i mienia,

- łowiectwo,

- sport,

- rekonstrukcje historyczne,

- kolekcjonerstwo,

- pamiątka,

- szkolenia.

Każdemu z tych celów przypisane są jasno rodzaje broni, które można posiadać oraz warunki jakie trzeba spełnić, żeby otrzymać pozwolenie i w pewnym sensie procedura otrzymywania pozwolenia.

W zależności od tego, jaki rodzaj pozwolenia na broń Cię interesuje oraz tego czy należysz do służb mundurowych, czy nie, poszczególne punkty będą przybierały bardzo rożne formy. Nie zmienia się tylko fakt konieczności złożenia wniosku i zapłacenia za wydanie decyzji administracyjnej 242zł.

Żeby w miarę jasno podsumować i wykazać różnice – wykonałem tabelę:

PROCEDURA

Ogólny schemat wygląda zawsze podobnie:

1. Spełnienie warunków ustawowych

2. Udokumentowanie powyższego

3. Zdanie egzaminu z przepisów, budowy i obsługi broni

4. Wykonanie badań lekarskich i psychologicznych

5. Złożenie wniosku wszczynającego procedurę administracyjną

6. Przyjęcie w trakcie procedury dzielnicowego prowadzącego wywiad środowiskowy

Uwaga: koszty procedur w zestawieniach są oparte o opłaty określone ustawowo oraz inne stawki, które starałem się wybadać i uśrednić dla całego obszaru Polski i jak największej znanej mi ilości przypadków. Podałem też możliwe wahania tych wydatków ale nie mogę zapewnić, że nie spotkasz się z innymi kwotami.

Powyższy artykuł jest częścią obszernego poradnika na temat pozwoleń na broń, który możesz pobrać bezpłatnie w zamian za wypełnienie ankiety:

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
Proch - co warto o nim wiedzieć?

<<Artykuł wciąż w przygotowaniu, ze względu na duże zainteresowanie Kursem Snajperskim>> Proch strzelniczy (czarny) wynaleziono w IX...

 
 
 
Spłonki - działanie, budowa, rodzaje

Artykuł pojawi się za kilka dni. Opóxnienie jest wywołane ważnymi wydarzeniami ale niezwłocznie po publikacji wyślę wszystkim informację...

 
 
 

Commentaires


Wyróżnione posty
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
bottom of page